Příběh Jitky Srnové

Jitku jsme před časem představili jako jednu ze skvělých žen, které pomáhají Naději pro Tebe fungovat. Všichni ji máte určitě spojenou s perfektně fungujícími aukcemi. Vidíte, jak se na vás směje z té úžasné fotky, co má na facebooku. Víte, že má skvělou velikou rodinu, krásných 5 dětí, úžasného muže a veselé pejsky k tomu. 

1969228_714819215268808_423071428231678856_n

Co už tak vidět není, je fakt, že Jitka je také jedna z maminek, které má Nadační fond Naděje pro Tebe ve své péči. Rakovinou onemocněla zřejmě již před více jak deseti lety. Nicméně léčbu lékaři zahájili až loni v létě. A to léčbu radikální – totální výměnu ramenního kloubu a části zasažených kostí spolu s okolními tkáněmi. Od té doby je Jitčina pravá ruka ne zcela funkční a Jitka musela zůstat v invalidním důchodu. 

Možná vás napadne otázka, proč lékaři Jitku neléčili dříve, proč musela rakovina postoupit tak, že nebyla jiná možnost terapie? 

Odpověď najdete v jejím příběhu: 

Vše začalo vlastně úplně banálně. První bolesti pravé ruky se objevily v roce 2003lékaři tehdy Jitce diagnostikovali zánět šlach. Léčba obstřikem a klidovým režimem ale nepomohla, bolest se stále vracela a bohužel i stupňovala. Jitka vyzkoušela několik lékařů. Setkala se u nich ale hlavně s nedůvěrou. Její potíže byly označovány za psychosomatické, dostala doporučení na psychiatrii. V jedné ordinaci si dokonce mysleli, že jimanžel týrá. Po čase byla Jitce diagnostikována prodělaná trombóza. Závěr byl jasný – bolest je při trombóze normální, zvykněte si! 

Po 3 letech byla Jitka na dně. Bolestí nemohla spát, celé noci proplakala, žádný lék jí už nezabíral. Teprve zpětně bylo zjištěno, že na jednom z výsledků prodělaných vyšetření bylo už tehdy jasně patrné ložisko v nemocné ruce. Bohužel zůstalo nepovšimnuto.  

Až teprve v červenci 2013 lékaři rakovinu objevili! Nejdříve si mysleli, že Jitka má v ruce metastázi nějakého jiného primárního nádoru. Tato možnost byla nakonec vyloučena a Jitce byl diagnostikován vzácný světlobuněčný chondrosarkomJitka je zřejmě jediná pacientka v ČR s touto diagnózou.

Nemá tedy žádné srovnání, neví, jak se nemoc bude chovat v budoucnu. Nádor má odoperovaný, bolesti ale trvají. Má předepsané silné opiáty, díky kterým to lépe snáší.

Řeší samozřejmě hlavně své děti. O rakovině jim už řekla, aby nebyly zmatené, co se s maminkou děje. Vědí to i nejmladší teprve osmiletá dvojčata. 

Rok po operaci se Jitčiny bolesti opět postupně zhoršují. Celkově je Jitka hodně malátná a unavená. V nejbližší době ji čeká další vyšetření. V době, kdy píšeme tento příběh, ještě nevíme, jak dopadne. Můžeme jen držet pěsti!

Aktualizace leden 2015: Od ledna 2015 už Jitka Naději pro Tebe nepomáhá. Svůj volný čas se rozhodla věnovat sama sobě a hlavně své velké rodině, což jí samozřejmě schvalujeme a přejeme hodně zdraví a štěstí.