Příběh Martina

Martinův příběh nám napsala jeho maminka Jana :

Martinovi je 15 let, má poruchu autistického spektra, poruchu pozornosti, obsedantně kompulzivní poruchu, je ekzematik a alergik, má oční vady. Když před rokem onemocněl velmi těžkou aplastickou anémií, myslela jsem si, že jsem ve špatném snu.

Vše začalo nevinně. Já jsem byla nachlazená a Martin dostal střevní potíže. Ty pak ustaly, ale nebyl evidentně ve své kůži, kašlal, byl oslabený, unavený, motala se mu hlava. Doktorka nás poslala na odběry, kde už nás pracovnice informovala, že výsledky jsou špatné, ať jdeme znovu k doktorce. No a když nám doktorka na plnou pusu řekla, že tak hrozné výsledky ještě neviděla a máme jet okamžitě do nemocnice, tak mi bylo strašně. Ani nevím, jak jsme se dostali do nemocnice. V nemocnici nás hned přijali na onkologii s podezřením na anémii nebo leukémii. Naivně jsem si myslela, že když to bude anémie, tak jen dostane nějaké železo a vše bude ok, ale aplastická anémie nemá s nedostatkem železa nic společného.

Prognóza Martinovo léčby byla dobrá, sice nebyl dárce na transplantaci, ale využila se imunosupresivní léčba. Doufali jsme všichni, že cca do půl roku by mohl být zdravý (co se týče aplastické anémie). Bohužel výsledky tomu chtěly jinak, sice nízké hodnoty neklesaly, ale ani nestoupaly. Z půl roku byl rok a jelikož se to nikam neposouvalo, výsledky stále stagnovaly, tak se lékaři rozhodli zvolit jinou léčbu. Pro Martina se našel vhodný dárce pro transplantaci, a přistoupilo se k této léčbě. Pro nás nastalo další překvapení, že se nemůžeme dál léčit v Brně, kde bydlíme, ale že transplantace se dělají v Praze a kontroly budou nadále probíhat také v Praze. Martin je na začátku této druhé léčby, nedávno byl propuštěn z nemocnice a nyní máme jezdit 2 x týdně do Prahy na kontrolu. K tomu spousta léků, žádný kolektiv po několik měsíců (i obyčejná viróza by mohla průběh léčby zkomplikovat či prodloužit), takže žádné cestování hromadnou dopravou, žádná zvířata, nízkobakteriální strava, sterilní prostředí. Musím ocenit Martina, jak je statečný a jak všechna vyšetření a léčbu zvládá. Zvládá to daleko lépe než já.

Vzhledem k Martinovo onemocnění jsem musela přerušit práci, což se u zaměstnavatele nesetkalo s pochopením, takže po dokončení Martinovo léčby mě čeká hledání nového zaměstnání. Díky tomu, že nemůžu chodit do práce, se nám snížily příjmy a naopak se nám bohužel zvýšily výdaje ( potraviny, léky, vitamíny, dezinfekce).

Na závěr to nejdůležitější – výsledky léčby Marti jsou pozitivní, tak doufáme, že se Marťovi bude i nadále dařit.

Martinovi můžete pomoci zasláním jakékoliv částky na náš sbírkový účet. Děkujeme.
Číslo účtu: 2500755097 / 2010

Variabilní symbol: 0909